نامه «آنی» احمد توکلی به روحانی

 

نامه «آنی» احمد توکلی به روحانی درباره مذاکرات هسته‌ای؛
الزام آور نبودن بیانیه یا هر عنوان دیگر برای کشور حیاتی است
 
تا همین جا عزتمندی ایران اسلامی آشکار است که گروهی ۵-۶ نفره از ایران در مقابل ۳۰-۴۰ نفر که عموما از نظر سبقت در دیپلماسی از تیم ما پیش اند، حدود یک سال و نیم در حال مذاکره اند و بدون آنکه تسلیم شوند قدرت ادامه چانه زنی دیپلماتیک خویش را نشان داده اند.
 
به گزارش جهان، احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه ای سرگشاده درباره مذاکرات هسته ای در لوزان خطاب به رئیس جمهور نگاشت. متن این نامه که با عبارت «آنی» در اختیار رسانه های قرار گرفته، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر ارجمند جناب آقای دکتر روحانی

رئیس جمهور محترم۱۲/۰۱/۱۳۹۴

با سلام و احترام

زحمات طاقت فرسای تیم فرزندان انقلاب از دولت جنابعالی، پس از ماه ها مذاکره سخت همراه با دقت و مقاومت برای تامین حقوق ملت ایران دارد به پایان نزدیک می شود. تا همین جا عزتمندی ایران اسلامی آشکار است که گروهی ۵-۶ نفره از ایران در مقابل ۳۰-۴۰ نفر که عموما از نظر سبقت در دیپلماسی از تیم ما پیش اند، حدود یک سال و نیم در حال مذاکره اند و بدون آنکه تسلیم شوند قدرت ادامه چانه زنی دیپلماتیک خویش را نشان داده اند. برای این نعمت باید سجده شکر به درگاه الهی سایید و قدردان پشت گرمی ها و هدایت های رهبری، حمایت و برنامه ریزی شما و زیرکی و تلاش وزیر امور خارجه و همکارانش بود و سپاسگزار ملت که پشتیبانی اش بسترساز آن همه بوده است.

در این موقعیت خطیر تذکر دو نکته را بسیار حیاتی می دانم گرچه علی القاعده مورد توجه دوستان هست.

۱)    بیانیه یا هر عنوان دیگری که به نتیجه مذاکرات داده شود، اگر برای ایران الزام آور باشد بعدا از قبول و اجرای آن گزیری نیست. این معنا در حقوق بین المللی امری پذیرفته شده است. به عنوان نمونه می توان آن را در پیمان وین ملاحظه کرد.
بنابراین مراقبت جدی در این باره حیاتی است، تا خدای ناخواسته از مکر دشمن آسیبی به ایران عزیز نرسد.

۲)   اصل هفتاد و هفتم قانون اساسی مقرر می دارد:"عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، قراردادها و مؤافقت‏ نامه‏ های‏ بین‏ المللی‏ باید به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد"

شورای محترم نگهبان در تفسیر این اصل، ظاهرا همان نظر حقوق بین الملل را درست دانسته و عنوان را در ضرورت تصویب مجلس دخیل ندانسته و صرف نظر از عنوان، هر نوشته ای را که برای دولت الزام آور باشد محتاج تصویب  مجلس شمرده است.که طبق نظریه تفسیری شماره ۹۷۸۱ مورخ ۳/۹/۱۳۶۲ تصویب مجلس پس از اقدام دولت در پذیرش هر مکتوب الزام آوری تحت هر عنوان می تواند صورت بگیرد یا نگیرد. تذکر علنی و رسمی این امر مبتنی بر قانون اساسی ایران که قابل تخطی از طرف هیچ یک از دولتمردان نیست، ضروری است.

برای توفیق جنابعالی و فرزندان انقلابی این ملت در مصاف سخت سیاسی جاری، در درگاه ایزد منان دعا می کنم.

احمد توکلی
ساعت ۲۳:۵۳ دقیقه شامگاه ۱۲ فروردین ۱۳۹۴
نماینده مجلس شورای اسلامی
/ 1 نظر / 20 بازدید
make money online

hi i found your blog much usefull hope you link me in your blog ill do same for you Regards