بر خاستن در ذکر نام قائم

پاسخ به یکی از دوستان

     سلام یکی از دوستان با نام « هرکول » در ذیل نوشته ی اینجانب با عنوان « خرافات » نوشته اند که : « بلند شدن موقع ذکر امام زمان علیه السّلام دارای سند صحیح و محکم می باشد » ، و برای تحقیق به کتاب ارزشمند « منتخب الاثر » تألیف حضرت آیت الله صافی گلپایگانی حفظه الله ارجاع داده اند .

لازم است خدمت این دوست گرامی و سایر عزیزان یادآور شوم که :

1 ) بنده در آن یادداشتم نوشته ام که موقع ذکر دعای اللهم کن لولِیک بلند شدن وارد نشده است . چرا که ایستادن موقع ذکر نام « قائم » آن حضرت مستحب می باشد و بلکه این از اختصاصات آن حضرت است .

2 ) مؤلّف بزرگوار کتاب منتخب الاثر در فصل دهم ، باب سوّم ، حدیث چهارم جواب امام صادق علیه السّلام را در سؤال از علّت ایستادن موقع ذکر نام « قائم » از القاب حضرت حجّت را آورده اند . و این فرمایش منافاتی با آنچه نوشته ی اینجانب در صدد آن است ندارد . ( عبارت منتخب الاثر : ... سئل عن الصّادق علیه السّلام عن سبب القیام عند ذکر لفظ القائم من القاب الحجّه ، قال لانّ ... )

3 ) در کتاب شریف « منتهی الآمال » تألیف محدّث کبیر مرحوم شیخ عبّاس قمّی اعلی الله مقامه در باب چهاردهم  فصل ششم که بعضی از وظایف بندگان خدا در رابطه با امام عصر را بیان می کند در وظیفه ی ششم می نویسند : « بر خاستن از برای تعظیم شنیدن اسم مبارک آن حضرت خصوص اگر اسم مبارک قائم باشد » .

     مرحوم مصنّف روایتی نیز آورده اند که وقتی دعبل خزائی رحمت الله علیه شعر معروفش را بر امام رضا علیه السّلام می خواند وقتی به نام مبارک امام زمان علیه السّلام رسید امام رضا علیه السّلام برخاستند و بر روی پاهای مبارک خود ایستادند و سر نازنین خود را خم کردند بسوی زمین پس از آنکه کف دست راست خود را بر سر گذاشته بودند و گفتند : اللهم عجّل فرجه و مخرجه و انصرنا به نصراً عزیزاً .

/ 2 نظر / 24 بازدید
تبادل لینک و کسب درآمد

با سلام و عرض ادب و احترام مدیران محترم وبلاگ همانطور که استحضار دارید تبادل لینک با وبسایتها و وبلاگها باعث تبادل و افزایش بازدید سایتها و وبلاگهای تبادل لینک کننده می گردد در صورت تمایل به تبادل لینک از طریق لینک پایین اقدام نمایید. سایت ما را با عنوان: نیازمندیهای آنلاین آذرتبلیغ لینک نمایید تا لینک شما در صقحه ی تبادل لینک سایت آذرتبلیغ قرار گیرد. برای ثبت سایت یا بلاگ خود روی لینک ذیل کلیک نمایید: http://azartabligh.ir/link/links.php توجه : پس از ثبت نام در قسمت منوی کاربری با گذاشتن کد بنر در سایت یا وبلاگ خود می توانید به ازای هر نفر مراجعه از طرف بنر شما 250 ریال کسب درآمد نمایید. موفق باشید

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 2107277840