شما ای ایمان آورندگان - 9

انفاق کنید             

     نهمین آیه ای که با خطاب شریف  « یَآ أیُّهَا الَْذِینَ آمَنُوا »  در قرآن کریم وجود دارد در سوره ی مبارکه ی بقره 2 آیه ی 267 می باشد :   

 « یَا أیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أنْفِقُوا مِنْ طَیِّبَاتِ مَا کَسَبْتُمْ وَ مِمَّآ أخْرَجْنَا لَکُمْ مِنْ الأرْضِ وَ لا تَیَمَّمُوا الْخَبِیثَ مَنْهُ تُنْفِقُونَ وَ لَسْتُمْ بِأخِذِیهِ إلاّ أنْ تُغْمِضُوا فِیهِ وَاعْلَمُوا أنَّ اللهَ غَنِیٌّ حَمِیدٌ »

     ترجمه : ‹‹ ای کسانی که ایمان آورده اید ! از قسمتهای پاکیزه اموالی که به دست آورده اید ، و از آنچه از زمین برای شما خارج ساخته ایم ( از منابع و معادن و درختان و گیاهان ) انفاق کنید و برای انفاق ، به سراغ قسمتهای ناپاک نروید در حالی که خود شما ( به هنگام پذیرش اموال ) حاضر نیستید آنها را بپذیرید ؛ مگر از روی اغماض و کراهت ! و بدانید خداوند ، بی نیاز و شایسته ستایش است ›› .

« لا تَیَمَّمُوا »  قصد نکنید ؛ مصدرش تیمم به معنای قصد و تعهد می باشد .

« خَبِیث »  پست تر از هر چیزی

« تُغْمِضُوا »  چشم بپوشید ، اغماض در معامله پائین آوردن قیمت است به خاطر عیبی که در آن است . 

     شأن نزول : از حضرت صادق علیه السّلام روایت شده است که این آیه در باره ی مردمی نازل شد که اموالی را از راه ربا در زمان جاهلیّت به دست آورده بودند و با آنها صدقه می دادند ، و خداوند آنها را از این کار نهی کرد و دستور داد که از اموال پاک و حلال خود صدقه دهید .

     بعد از اینکه خداوند متعال ارزش انفاق و صفات انفاق کنندگان و اینکه باید هدف از انفاق تقرّب به خدا وند باشد و باید از چیزهائی که انفاق را نابود می کند مانند منّت و آزار را  بیان فرمود ، در این آیات صفت صدقه و خصوصیّات آن را بیان می کند تا بیان ، جامع و کامل گردد .

     « أنْفِقُوا مِنْ طَیِّبَاتِ مَا کَسَبْتُمْ »  خطاب به مؤمنان است که صدقه دهید آنچه را که از راه تجارت و کسب حلال به دست آورده اید . بعضی گویند : یعنی از بهترین چیزی را که به دست آورده اید و کسب کرده اید ، مانند  کریمه ی  : «  لَنْ تَنَالُو البِرَّ حَتَّی تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ ... ؛ هرگز به ( حقیقت ) نیکی و نیکوکاری نمی رسید مگر اینکه از آنچه دوست می دارید ( در راه خدا ) انفاق کنید ( 1 ) »  

در اینکه « أنْفِقُوا» به چه چیز امر می کند ؟ اختلاف است :

امر به زکات واجب است .

دستور صدقه ی مستحبی است .

صدقات واجبه و مستحبه هر دو را شامل می شود . و این قول صحیح است .

  •      در این آیه دلالتی است بر اینکه ثواب و پاداش صدقه از مال حلالی که از کسب به دست آمده بیشتر است از مالی که از غیر راه کسب باشد ، زیرا در صورت اوّل زحمت بیشتری بر او دارد . 
  •      « مِمَّآ أخْرَجْنَا لَکُمْ مِنْ الأرْضِ » یعنی و انفاق کنید و خارج سازید از غلاّت و میوه ها .
  •      « وَ لا تَیَمَّمُوا الْخَبِیثَ مَنْهُ تُنْفِقُونَ » قسمت های پست از مال یا آنچه کسب کرده اید یا چیزی را که خدا بری شما از زمین رویانیده و در دسترس شما قرار داده برای صدقه در نظر نگیرید که از آن انفاق کنید !
  •      « وَ لَسْتُمْ بِأخِذِیهِ إلاّ أنْ تُغْمِضُوا فِیهِ » ؛ دو قول است :

صدقه ندهید چیزهائی را که خود شما حاضر نیستید از بدهکارانتان بگیرید مگر با مسامحه و گذشت .

صدقه ندهید چیزهائی را که خود شما نمی گیرید مگر از بها و قیمت آن کسر کنید .

  •     « وَاعْلَمُوا أنَّ اللهَ غَنِیٌّ حَمِیدٌ » بدانید که خداوند بی نیاز است از صدقات شما و حمید است ، یعنی سزاوار حمد و ستایش است بر نعمت هائی که داده .

بعضی حمید را به معنای حامد ( حمد کننده ) گرفته اند که خداوند با آنکه بی نیاز است از صدقات شما و خود شما ، با این همه صدقات و انفاقات شما را می پذیرد و شما را بر دادن صدقات می ستاید .

پیام ها :

   1)        هدف از  انفاق رهائی از بخل است نه رهائی از دست اشیاء بی ارزش و نا مطلوب .

   2)        در انفاق باید کرامت محرومان محفوظ باشد . فقراء امروز اغنیاء فردای قیامتند .

   3)        نه تنها از چیزهای ناپاک و پست انفاق نکنید بلکه به فکر آن نیز نیفتید « وَ لا تَیَمَّمُوا ،  قصد نکنید » .

   4)        وجدان انسان بهترین معیار برای شناخت پاکی و نا پاکی است . هر آنچه را می پسندی که به تو انفاق کنند شایسته است که انفاق کنی و اگر آن را دوست نمی داری شایسته ی انفاق نیست .

   5)        سود انفاق به خود شما بر می گردد و گر نه خداوند غنی و ستوده است .

پایان

1 -   سوره ی آل عمران آیه ی 92

 

/ 1 نظر / 26 بازدید
mohsen

سلام . وبلاگ خوبي داري اما اگر دوست داري آمار بازديد هات افزايش پيدا کنه توصيه ميکنم تو موتور جستجو بست ايران وبلاگ خودتو ثبت کن تا روزانه کلي بازديد داشته باشي از اين سايت . کنر از يک دقيقه هم زمان نمي بره فقط اسم و آدرس سايت و کلمات کليدي رو بايد وارد کني . اگر هم فرصت داري مي توني تمام پست هاتو ثبت کني تا بازديد هاي بيشتري وارد وبلاگت بشه . اينم آدرسش http://bestiran.cz.cc/addurl.php